Nevyhnutné pred vyšetrením
Jednotlivé nami realizované vyšetrenia vyžadujú dodržanie správnej prípravy.
Zvoľte si, na ktoré vyšetrenie ste objednaní a pozorne preštudujte prípravu.
V prípade otázok nás môžete kontaktovať osobne, elektronickou poštou, alebo telefonicky, najideálnejšie v čase fungovania recepcie denne od 08.00 - 12.30 okrem štvrtka, alebo v čase ordinačných hodín na ambulancii ( kedy nefunguje recepcia).
Gastroenterologické a hepatologické vyšetrenie
Na gastroenterologické, či hepatologické vyšetrenie je ideálne prísť 6 hodín nalačno- v prípade, že sa lekár rozhodne realizovať aj sonografické vyšetrenie brucha. Prosíme pacientov, aby mali vypísané lieky, ktoré užívajú, najideálnejšie priniesli zdravotnú dokumentáciu.
Iná špecifická príprava nie je nutná.
Sonografické vyšetrenie brucha
Na vyšetrenie prichádza pacient nalačno (6-8 hodín pred výkonom nekonzumuje stravu ani tekutiny). U pacientov trpiacich nafukovaním je ideálne večer pred spaním si podať 2 cps. Espumisanu alebo Degasinu (či iného antiflatulencia).
Elastografické vyšetrenie heparu
Na vyšetrenie prichádza pacient nalačno (6-8 hodí pred výkonom nekonzumuje stravu ani tekutiny), tesne pred vyšetrením nie je vhodná fyzická námaha. 2 týždne pred vyšetrením nekonzumovať alkohol, u pacientov, u ktorých je vyšetrenie indikované pre ochorenie pečene spôsobené alkoholom je nutná abstinencia najmenej 2 mesiace.
Gastroskopické vyšetrenie
Gastroskopické vyšetrenie je vyšetrenie pažeráka, žalúdka a duodena.
Ideálna príprava - deň pred výkonom sa môžete normálne navečerať do 19.00 hodiny, do polnoci môžete piť tekutiny a následne už zotrvať nalačno až do výkonu. Ráno neužiť ani lieky! (U ľudí, ktorí majú pomalšie vyprázdňovanie žalúdka a nedodržaní týchto zásad sa môže stať, že natrávené zvyšky stravy budú v žalúdku, čo zhoršuje prehľad vyšetrenia a následne klesá kvalita vyšetrenia.)
Rektosigmoidoskopické vyšetrenie
Rektosigmoidoskopické vyšetrenie je vyšetrenie konečníka a následne esovitej časti čreva.
Pred vyšetrením je dôležité vyprázdnenie distálnej (spodnej) časti čreva.
Deň pred vyšetrením odporúčame ľahšiu stravu, večer pred výkonom si aplikovať do konečníka 2 kusy glycerínových čípkov a ráno najneskôr 2 hodiny pred výkonom si aplikovať ďalšie 2 kusy glycerínových čípkov. Následne by ste sa mali vyprázdniť. Glycerínové čípky sú voľno-predajné v ktorejkoľvek lekárni.
Kolonoskopické vyšetrenie
Pozorne prosíme preštudujte postup prípravy. Pri neadekvátnej príprave je vyšetrenie výrazne limitované!!! Na záchyt aj drobných lézií je nutná kvalitná príprava pacienta.
5-7 dní pred vyšetrením pacient vynechá celozrnné výrobky (semiačkové pečivo, musli, vločky...), jadierkové ovocie (hrozno, kiwi...) a zeleninu (paradajky, papriku, uhorky, kukuricu...) ovocie a zeleninu treba konzumovať bez šúp, vynechať bravčové a hovädzie mäso.
Povolené sú ryža, zemiaky , cestoviny, mäso – hydina, ryby, biele pečivo, biely jogurt ...
Dva dni pred vyšetrením si pacient dá raňajky , ľahký obed a následne už počas dňa len pije tekutiny. Počas celého dňa treba piť dostatok tekutín: voda, minerálky, čaje, džúsy ( nie s dužinou, nie sýto farbené). Pripraviť si možno číry zeleninový vývar ( bez mäsa, zeleniny a slížov)- možno ho vypiť miesto hlavných jedál.
Jeden deň pred vyšetrením piť už len číre tekutiny, prípadne vývar.
Na prípravu čistenia čreva máme dostupných viacero prípravkov, prípravok na prípravu Vám bude predpísaný na recept elektronicky. Prípravok treba vyzdvihnúť z lekárne do 7 dní od odoslania e-receptu. Konkrétny postup prípravy roztoku a inštrukcií o jeho použití Vám bude odoslaný elektronicky, alebo si ho môžete vyzdvihnúť osobne na ambulancii.
Každý pacient má prísť na kolonoskopické vyšetrenie s výsledkami vyšetrení KO, PČ, HbsAg - nie staršími ako 3 mesiace (realizujú sa cestou obvodného lekára). Na vyšetrenie je vhodné prísť v sprievode inej osoby, v prípade podania premedikácie (injekcia na lepšie znášanie vyšetrenia) je to nutnosť. Pri nejasnostiach sa prosím informujte na tel. č 0910 324 394 ( denne od 08.00-12.30 okrem štvrtka).
Týždeň pred vyšetrením vynechajte lieky ovplyvňujúce krvné zrážanie - vypísané sú účinné látky – nie firemné názvy liekov (kyselinu acetylsalicylovú, klopidogrel). V prípade užívania Warfarínu sa o spôsobe vysadenia poraďte s obvodným lekárom. Ak užívate nové orálne antikoagulanciá (Dabigatran, Rivaroxaban, Apixaban, Edoxaban) liečbu stačí vysadiť 2 dni pred vyšetrením. U niektorých ochorení treba lieky proti zrážaniu krvi nahradiť prechodne nízkomolekulovým heparínom - managment zabezpečí Váš internista alebo kardiológ, príp. obvodný lekár.
5 dní dni pred vyšetrením je nutné prerušiť liečbu preparátmi železa.
Kolonoskopické vyšetrenie v celkovej narkóze
Príprava na kolonoskopické vyšetrenie v celkovej narkóze je rovnaká ako pri bežnej kolonoskopii s tým rozdielom, že posledné tekutiny možno prijať 6 hodín pred výkonom. Na vyšetrenie je nutné prísť s doprovodom, pretože po výkone nemôže pacient odísť sám, ani viesť dopravný prostriedok!
K vyšetreniu je potrebné interné predoperačné vyšetrenie nie staršie ako 3 týždne pred dátumom výkonu.
Vyplnený anesteziologický dotazník a informovaný súhlas pred výkonom, ktoré obdržíte pri absolvovaní prípravy na recepcii.
Dychové testy
4 týždne pred vyšetrením neužívať antibiotiká a nepodstúpiť kolonoskopické vyšetrenie.
1 týždeň pred vyšetrením neužívať preháňadlá, ani lieky ovplyvňujúce konzistenciu stolice, či výživové doplnky s obsahom fruktózy a laktózy.
Deň pred vyšetrením nekonzumovať veľa vlákniny, fazuľu, mliečne výrobky, obilniny, orechy, ovocie a zeleninu. Nekonzumovať potraviny a nápoje s obsahom fruktózového (kukuričného ) sirupu.
Možno konzumovať ľahko stráviteľné potraviny : ryby, hydinu, ryžu, vajcia, piť vodu.
12 hodín pre vyšetrením už nejesť, možno piť už len vodu ( nežuť žuvačky, cukríky...)
Ráno 2 hodiny pred vyšetrením je nutné si umyť zuby, 2 hodiny pred vyšetrením už nespať, nefajčiť a necvičiť.
Ráno neužiť lieky, ale zobrať si ich na vyšetrenie so sebou.
1 minútu pred vyšetrením sedieť v úplnom kľude a v pokoji si dýchať.