Služby

Gastroenterologické vyšetrenie

Gastroenterologické vyšetrenie spočíva v rozhovore pacienta a lekára o ťažkostiach, ktoré pacienta do ambulancie privádzajú. Odoberie sa celková anamnéza (choroby, na ktoré pacient trpí, aké lieky užíva, alergie, aké ochorenia sa vyskytli v rodine...) Na základe tohto osobného pohovoru a pacientových ťažkostí lekár ďalej indikuje potrebné vyšetrenia - laboratórne odbery, sonografické vyšetrenie, prípadne iné zobrazovacie modalilty (RTG, CT, MR, PET, kapsulovú enteroskopiu...), ďalej indikuje podľa uváženia gastroskopické, rektosigmoidoskopické, prípadne koloskopické vyšetrenie, alebo konziliárne vyšetrenia u iných odborníkov podľa typu ochorenia. Na základe zhrnutia pacientových ťažkostí a jednotlivých výsledkov sa pacientovi vysvetlí o aké ochorenie sa jedná, aký bude ďalší postup možnej liečby, či sú nutné kontroly, aké rizikové faktory dané ochorenia nesie a podobne.

Hepatologické vyšetrenie

Na hepatologické vyšetrenie je väčšinou pacient odoslaný pre zvýšené pečeňové testy, alebo podozrenie na pečeňové ochorenie. Vyšetrenie spočíva v rozhovore pacienta a lekára o ťažkostiach, odoberá sa celková anamnéza ( choroby, na ktoré pacient trpí, aké lieky užíva, alergie, aké ochorenia sa vyskytli v rodine...)

Na základe tohto osobného pohovoru a pacientových ťažkostí lekár ďalej indikuje potrebné vyšetrenia- predovšetkým laboratórne odbery, sonografické vyšetrenie brucha , elastografické vyšetrenie pečene, prípadne iné zobrazovacie modalilty ( CT, MR ...) a určí ďalší postup.
Na základe zhrnutia pacientových ťažkostí a jednotlivých výsledkov sa pacientovi vysvetlí o aké ochorenie sa jedná, aký bude ďalší postup možnej liečby, či nutných režimových opatrení, či sú nutné kontroly, aké rizikové faktory dané ochorenia nesie a podobne.

Sonografické vyšetrenie brucha

Sonografické vyšetrenie brucha je vyšetrenie neinvazívne, pomocou sondy sa prechádza po bruchu a prezeráme jednotlivé orgány (pečeň, pankreas, obličky, cievy, slezinu, lymfatické uzliny, malú panvu, príp. vyšetríme aj črevo). Vyšetrenie sa realizuje nalačno.

Elastografické vyšetrenie pečene

Elastografické vyšetrenie pečene je vyšetrenie pomocou sondy , ktorá je priložená v oblasti pravého medzirebria. Pacient počas vyšetrenia na výzvu zadrží dych a lekár realizuje meranie tuhosti (elasticity) pečeňového parenchýmu. Lekár vykoná zvyčajne 12 meraní postupne, ktoré sú následne prepočítané na výslednú hodnotu elasticity pečene, ktorá nám hovorí, či je prítomná už fibróza pečene (aké štádium), respektíve cirhóza pečene. Na základe uvedeného výsledku je pacient ďalej sledovaný.

Gastroskopické vyšetrenie

Ezofagogastroduodenoskopické vyšetrenie (gastroskopické) realizujeme pomocou prístroja zavedeného cez ústnu dutinu, pažerák, žalúdok až do úvodu tenkého čreva - duodena. Pri vyšetrení vieme odobrať vzorky z jednotlivých častí vyšetrovacieho traktu (podľa indikácie a nálezu u pacienta)- ktoré sú následne zaslané na pracovisko patológie, kde sú vyhodnotené. Na základe histológie vám bude odporučený ďalší postup diagnostiky a liečby.

Rektosigmoidoskopické vyšetrenie

Rektosigmoidoskopické vyšetrenie je vyšetrenie realizované pomocou prístroja zavedeného do konečníka a esovitej časti hrubého čreva. Vykonávame ho rovnakým prístrojom ako kolonoskopiu, prezeráme však len spodnú časť hrubého čreva. Pri výkone vieme taktiež odstrániť polypy, odobrať vzorky, posúdiť prítomnosť hemoroidov, alebo zachytiť inú patológiu konečníka, či análneho kanála.

Kolonoskopické vyšetrenie

Kolonoskopické vyšetrenie je vyšetrenie hrubého čreva prístrojom zavedeným cez konečník a následne cez jednotlivé časti hrubého čreva končiace prípadne nasondovaním krátkeho úseku tenkého čreva. Pri uvedenom vyšetrení je nutná správna príprava pacienta (viď. nevyhnuté pred vyšetrením). Pri uvedenom vyšetrení podľa potreby odoberáme vzorky na histológiu, ktoré sa odosielajú na pracovisko patológie, kde sú ďalej vyhodnotené Pri kolonoskopickom vyšetrení a náleze polypov sú lézie pri výkone odstraňované (prostredníctvom kliešťov, studených slučiek a elektrokoagulačných slučiek, prípadne podľa potreby sa vykoná endoskopická mukozálna resekcia). Odstránené polypy sa taktiež odosielajú na histologické vyšetrenie. Na základe nálezu a histologického vyšetrenia sa pacientovi určí interval ďalšej kolonoskopickej kontroly.
Na Slovensku máme rozbehnutý skríning kolorektálneho karcinómu. Každý pacient od 50 rokov má nárok na vyšetrenie stolice na okultné krvácanie cestou obvodného lekára (raz za 2 roky) alebo skríningovú kolonoskopiu (raz za 10 rokov- v prípade, že kolonoskopické vyšetrenie bolo negatívne). V prípade pozitívneho testu na okultné krvácanie je pacient indikovaný na kolonoskopické vyšetrenie (s prihliadnutím na vek a pridružené ochorenia pacienta). Pacienti s polypmi a začiatočným štádiom rakoviny hrubého čreva sú väčšinou bez ťažkostí, bez iných klinických prejavov, preto je tento skríning veľmi dôležitý. Zachytáva včas pacientov s léziami, ktoré sa dajú endoskopicky odstrániť a tak vieme predísť vývoju malignity v hrubom čreve.

Dychové testy

SIBO test - jedná sa o nebolestivý dychový test, pri ktorom môžeme diagnostikovať bakteriálne prerastanie do tenkého čreva na základe stanovenia koncentrácie vodíka vo vydychovanom vzduchu, ktorý vzniká fermentáciou laktulózy baktériami tenkého čreva.
Pacient sa zhlboka nadýchne, 15 sekúnd zadrží dych a postupne pomaly vydychuje do prístroja až do úplného výdychu. Následne je mu podaná zriedená laktulóza a v stanovených časových intervaloch sa opakuje fúkanie do prístroja.
Indikovaný je u pacientov s nafukovaním, flatulenciou, krčovitými bolesťami brucha....
Vyšetrenie nie je hradené zo zdravotného poistenia, na vyšetrenie nie je nutné mať výmenný lístok.
Pred vyšetrením je dôležité dodržať prípravu ( bližšie info nutné pred prípravou). Vyšetrenie trvá priemerne 2-3 hodiny.

Laktózovo-tolarančný dychový test - jedná sa o nebolestivý dychový test, pri ktorom môžeme diagnostikovať laktózovú intoleranciu na základe stanovenia koncentrácie vodíka vo vydychovanom vzduchu, ktorý vzniká v dôsledku poruchy absorbcie laktózy v tenkom čreve pri nedostatku laktázy. Indikovaný je u pacientov, ktorí netolerujú mliečne výrobky, majú po nich krčovité bolesti brucha, nafukovanie, prípadne hnačky.
Vyšetrenie nie je hradené zo zdravotného poistenia, na vyšetrenie nie je potrebný výmenný lístok.
Pred vyšetrením je dôležité dodržať prípravu ( bližšie info nutné pred prípravou). Vyšetrenie trvá priemerne 3 hodiny.

Kontakty